Dobré praxe odjinud

Většina knihoven už se cestou sdílené katalogizace aspoň zčásti vydala a je pro ně standardem nějakou část katalogizačních záznamů přebírat. Projekt CENTRAL Městské knihovny v Praze je pak garancí, že knihovny budou mít včas k dispozici kvalitní katalogizační záznam k novinkám z beletrie vydané v největších českých nakladatelstvích a uvolní si tak ruce na jinou práci.

Na otázku Proč projekt děláme? jednoznačně odpovídáme: Aby ostatní mohli dělat něco jiného!

To „něco jiného“ má samozřejmě různé podoby. Poptali jsme se tedy v knihovnách, které sdílenou katalogizaci používají, jak úsporu času svých pracovníků využívají nebo plánují využít. Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaši strategii a rádi ji sem přidáme.

Máme solidní sbírku deskových her, mnohdy ale mají nepochopitelné návody. Snažíme se tedy najít odkazy na dobré videonávody z internetu, z Youtube. Vkládáme pak odkazy do metadat ke katalogizačnímu záznamu hry. Je to užitečná služba čtenářům.

Vytváříme databázi regionálních osobností.

Věnujeme se vyhledávání, nákupu, katalogizaci regionální literatury. A jsme aktivní v přípravě nabídek regionální literatury čtenářům.

Chceme se víc věnovat tomu, co považujeme za nejdůležitější úkol. Efektivně a dobře doporučovat literaturu.

Doplňujeme informace o sériích. Velká část beletrie vychází v sériích, a to není v katalogizaci podchycené. Přitom pro řadu čtenářů je to klíčová informace.

Opravujeme metadata. Jsem v knihovně osm let, souvisle pracujeme na čištění dat v katalogu, ale pořád je na tom hromada práce.

Nevěřím, že by jakákoli knihovna nevěděla co s úvazkem. Je potřeba myslet vždy na koncového uživatele a hledat, jak mu usnadnit život. My jsme teď hodně úsilí věnovali vytvoření nové služby vyber a vyzvedni. Za pandemie to má ještě větší význam než kdy dřív. Jasně, je to neosobní, lidé stráví v knihovně minutu, o něco tím přicházíme. Ale pro určitý segment, který by jinak do knihovny možná vůbec nezašel, je to důležité.